• Pozornosť a pamäť - námety na hry

• Pozornosť a pamäť

Rovnomerne a dostatočne rozvinuté čiastkové funkcie sú predpokladom pre zdravý rozvoj dieťaťa a zvládnutie školy. Ak sa niektorá z čiastkových funkcií vyvíja nedostatočne, hovoríme o deficite čiastkovej funkcie. Ten môže neskôr spôsobiť poruchu učenia a správania.

Preto je dôležité rovnomerné rozvíjanie čiastkových funkcií, včasné podchytenie prípadných deficitov a ich následné riešenie.

V nasledujúcich riadkoch vám ponúkam niekoľko jednoduchých hravých úloh, ktoré môžete realizovať s deťmi doma. Sú nenáročné, dieťa si pri nich oddýchne, zabaví sa a zároveň trénuje pozornosť a pamäť.   Mnoho z nich určite poznáte.

Balím si batoh.

Dieťa začne hru vetou: „Balím sa batoh a beriem si so sebou deku.“ Rodič zopakuje vetu  a pridá ďalšiu vec: „Balím sa batoh a beriem si so sebou deku a baterku.“ Striedavo pokračujeme až kým sa niekto nepomýli.

Rozlišovanie predmetov v okolí

Dieťa vyhľadáva v miestnosti veci podľa vopred určených kritérií. Napríklad nájdi všetko, čo je  z  dreva, červené, štvorcové a podobne.

Triedenie geometrických tvarov

Z kartónu si vystrihneme  desať malých trojuholníkov, štvorcov, obdĺžnikov a kruhov. Dieťaťu zaviažeme oči a vložíme mu ich do rúk. Jeho úlohou je roztriediť predmety na 4 kôpky. Ak je dieťa súťaživé, môžeme mu merať čas. Za každý nesprávne priradený predmet pripočítame trestnú sekundu. Takto môže dieťa v priebehu niekoľkých dní sledovať svoj posun.

Skryté slovo

V niektorých slovách sa môžu skrývať aj iné slová. Dieťa ich má vyhľadať a vyznačiť.

KOLESO

TRAKTOR

STOLIČKA

Nájdi rozdiely

Hľadanie rozdielov v dvoch obrázkoch je veľmi známa aktivita. Inšpirácie nájdete takmer vo všetkých detských časopisoch.

Čo zmizlo?

Rodič položí na stôl niekoľko predmetov. Povie dieťaťu, aby sa minútu na ne pozeralo a dobre si ich zapamätalo. Potom sa dieťa otočí, rodič  jednu vec z radu vyberie. Dieťa má zistiť, čo chýba. Hrať sa môžete aj tak, že na určitú dobu dieťaťu ukážete poukladané predmety, potom ich poprehadzujete a dieťa má za úlohu poukladať predmety tak, ako ich predtým usporiadal rodič. Dobré je začať s menším počtom predmetov.

Niečo vidím a je to...

Rodič začína hru tým, že sa rozhliadne po miestnosti a povie: „Niečo vidím a to niečo je zelené.“ Dieťa sleduje miestnosť a hľadá zelený predmet, ktorý pravdepodobne rodič vidí.  Odpoveď si môže overiť kontrolnými otázkami, napríklad či je to plastové, guľaté a pod.

Rozstrihnutý obrázok

Jednoduchý obrázok rozstriháme na niekoľko kusov a povieme dieťaťu, aby ho poskladalo. Postupne zvyšujeme náročnosť obrázka a striháme na menšie a nepravidelnejšie tvary.

Precvičujeme hmat

Na túto aktivitu potrebujeme nepriehľadné vrecko, do ktorého vložíme napríklad pastelku, gumu, pero, malú hračku, loptičku, lyžičku, strúhadlo a podobne. Dieťaťu podáme vrecko  a počas 3 - 4 minút sa snaží hmatom zistiť, čo je jeho obsahom. Potom hovorí nahlas, čo si myslí, že tam bolo a my postupne vyťahujeme veci von a porovnávame s tým, čo povedalo dieťa.

Letí, letí, všetko letí

Áno, aj táto hra vyžaduje veľkú dávku pozornosti a tiež koordinácie ucha a ruky.

Pexeso

Dobrou voľbou je tiež pexeso. Či už klasické obrázkové, alebo dnes už aj zvukové.

Obrázkové pexeso sa dá využiť aj tak, že  si vyberieme niekoľko dvojíc obrázkov, zo začiatku maximálne 6-7. Na stôl do radu  uložíme po jednom obrázku z každej dvojice.  Dieťa si ich prezrie a zapamätá. Po 30 sekundách obrázky otočíme obrázkom smerom dolu.  Dieťa dostane do rúk druhý obrázok z každej dvojice a jeho úlohou je vyhľadať dvojicu, resp. položiť obrázok pod rovnaký obrázok.

Toto je len malá ukážka hravých úloh. Existuje tiež množstvo pracovných listov určených pre rôzne vekové kategórie.  Ak by ste mali záujem pracovať doma intenzívnejše, neváhajte ma kontaktovať a spolu vyberieme to najvhodnejšie pre vaše dieťa.