• Prihlášky

Návod na vypĺňanie el prihlášok:

V prijímacom konaní pre školský rok 2023/2024 vypĺňa prihlášku zákonný zástupca žiaka - uchádzača, ktorý zodpovedá aj za úplnosť a správnosť jej vyplnenia.

Forma podania prihlášky : zákonný zástupca – elektronicky prostredníctvom školského informačného systému.

V prihláške pre 1. kolo sa uvedú v poradí podľa záujmu uchádzača:

- najviac dva odbory vzdelávania, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania

- najviac dva odbory vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania.

V prihláške pre 2. kolo sa uvedie iba jeden odbor vzdelávania (na ktorom sa bude konať prijímacia skúška pre nenaplnený počet žiakov do prvého ročníka).

Hodnotenie žiaka na prihláške potvrdzuje riaditeľ základnej školy.

Postup podania elektronickej prihlášky na SŠ:

1. Konkrétny formulár prihlášky si zákonný zástupca vygeneruje zo školského informačného systému, ktorý škola používa /EduPage/. Niektoré údaje budú predvyplnené z databázy školského informačného systému, ďalšie požadované údaje doplní zákonný zástupca.

2. K prihláške pripojí povinné prílohy a nepovinné prílohy(v prípade, že má aké pripojiť)v zoskenovanej podobe ako prílohy k elektronickému podaniu.

Povinné prílohy:

Uchádzač/uchádzačka:

- so zmenenou pracovnou schopnosťou pripojí k prihláške na vzdelávanie potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti

- so zdravotným znevýhodnením pripojí k prihláške na vzdelávanie vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania,

- uchádzač/uchádzačka o štúdium v učebnom alebo študijnom odbore, ktorý je zaradený do zoznamu učebných odborov a študijných odborov, v ktorých sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť alebo uchádzač o štúdium v odbore vzdelávania v tanečnom konzervatóriu pripojí k prihláške na vzdelávanie posudok lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený učebný odbor alebo študijný odbor.

- ktorý podáva prihlášku na štúdium v študijnom odbore alebo v učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania pripojí k prihláške aj potvrdenie zamestnávateľa o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania.

- o štúdium v strednej športovej škole pripojí k prihláške :

1. potvrdenie národného športového zväzu, že je uvedený/á v zozname talentovaných športovcov podľa osobitného predpisu

2. vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo,

Nepovinná príloha

- Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

3. Vyplnenú prihlášku zákonný zástupca odošle prostredníctvom EduPage najneskôr do 6. marca 2024 základnej škole na potvrdenie hodnotenia.

4.  Riaditeľ základnej školy prihlášku elektronicky potvrdí, pričom kontroluje úplnosť jej vyplnenia,

5. Školský informačný systém po potvrdení prihlášky riaditeľom základnej školy odošle prihlášku všetkým stredným školám, ktorých odbory vzdelávania uviedol zákonný zástupca v prihláške.

Ak vznikne technický problém s odoslaním prihlášky prostredníctvom školského informačného systému na niektorú zo škôl uvedených v prihláške, zákonný zástupca dostane zo školského informačného systému upozornenie o tom, že prihlášku musí zákonný zástupca vytlačiť, podpísať a do 20. marca 2023 aj s prílohami podať na príslušnú školu poštou alebo osobne; pri podaní prihlášky poštou je určujúci dátum jej podania na poštovú prepravu.

Upozornenia:

Stredná škola doručuje rozhodnutie o prijatí žiaka na štúdium na strednú školu obom zákonným zástupcom na doručovacie adresy uvedené v prihláške na štúdium na strednej škole, vzhľadom na to, že rodičovské práva majú (okrem výnimiek) obaja rodičia. Prihláška na štúdium na strednej škole je platná aj vtedy, ak je na nej uvedená len adresa jedného zákonného zástupcu. Vzhľadom na § 144 zákona č. 245/2008 Z. z. je žiadúce uvádzať adresy oboch zákonných zástupcov najmä z dôvodu, že zákonný zástupca sa môže individuálne proti rozhodnutiu odvolať. Ak zákonný zástupca ani riaditeľ strednej školy doručovacou adresou druhého rodiča nedisponuje, resp. nie je možné ju získať, rozhodnutie o prijatí sa doručí tomu zákonnému zástupcovi, ktorý je uvedený na prihláške.

Zákonným zástupcom je rodič alebo iná fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu.

Stredné školy budú akceptovať len tie prihlášky, ktoré sú elektronicky overené riaditeľom základnej školy cez školský informačný systém.

Poznámka:

V záložke tlačivá nájdete všetky potrebné tlačivá k prihláške.