• O projekte

• Nadácia ZSE sa od svojho vzniku snaží prispievať k zlepšovaniu procesu vzdelávania na Slovensku. Začiatkom školského roka 2022/2023 vyhlásila štvrtý ročník vzdelávacieho grantového programu Výnimočné školy, v rámci ktorého sa pedagógovia základných a stredných škôl z celého Slovenska mohli uchádzať o podporu vo výške
          do 3 000 eur.
          Do termínu uzávierky bolo predložených 317 projektov, z ktorých správna rada Nadácie ZSE vybrala na podporu 50.

Náš projekt „Informatika & Matematika: Hravo a konštruktívne“ bol podporený sumou 2000 eur.

K predloženiu projektu nás viedla túžba doplniť koncepciu výučby matematiky ​​​a informatiky o prácu s robotom Blue-Bot na špeciálnych podložkách a s programovacími panelmi TacTile.

Z finančných prostriedkov od Nadácie ZSE sme zakúpili triednu sadu Blue-Bot robotov, TacTile čítačky a špeciálne podložky na podlahu. Vďaka tomuto technickému vybaveniu majú naši žiaci možnosť vniknúť do algoritmického myslenia v hravej, manipulačnej, fyzickej podobe, ešte predtým, než sa presunú do online rozhrania a budú riešiť analytické problémy vyžadujúce abstraktné myslenie.

Výhodou robota Blue-Bot je skutočnosť, že na jeho riadenie nie je potrebný počítač ani tablet, tým pádom sa výuka môže realizovať priamo v kmeňových triedach. Ovládanie robota je veľmi intuitívne a preto je vhodné už pre deti prvého ročníka základnej školy.

Realizácia projektu nám umožní uplatniť pri výučbe tzv. multisenzorický prístup. Žiaci vďaka priamej manipulácii s robotom a vnímaním jeho pohybu v priestore zapoja viac zmyslov.

Zavedenie vyučovania robotiky na prvom stupni podľa metodiky Robotika s Emou prispeje k:

• rozvoju informatického myslenia,
          • rozvoju tvorivosti a kritického myslenia,
          • rozvoju spolupráce, komunikácie a argumentačných zručností
          • rozvoju medzipredmetových vzťahov.