• Virtuálna mobilita 19. apríla 2021

• Dnes máme za sebou 1. deň našej virtuálnej mobility s Chorvátskom. Deň to bol plný zážitkov a prekvapení. Najprv sme sa čo to dozvedeli o Chorvátsku, Varaždine a našej partnerskej škole. Predstavili sme sa naším partnerským školám. Vypočuli sme si vtipné aj menej vtipné vtipy. Svoje nadobudnuté vedomosti z prezentácií sme si overili v Kahoot kvíze a individuálne alebo v skupinách sme vytvorili online plagáty o našej partnerskej škole a krajine.

• 20. apríla 2021

•      V tento deň sme spoločne objavovali formy šikanovania. Dozvedeli sme sa, že existuje fyzické, psychické, sociálne, ale aj kyberšikanovanie. Na túto tému sme sa v skupinách aj spoločne porozprávali. Niektorí žiaci mali sami skúsenosti so šikanovaním a nevedeli si pomôcť v danej situácii. Spoločne sme si zdieľali rady, ako sa v takej situácii zachovať a čo robiť, pričom sme sa zamýšľali nad tým, čo by mal robiť šikanovaný, učiteľ i škola. Žiaci v spolupráci s pani učiteľkami tvorili interaktívne hry v nástroji Kahoot. Všetci žiaci sa s týmto nástrojom veľmi rýchlo popasovali, hoci ho niektorí videli len prvýkrát. Po obednajšej prestávke sme sa dozvedeli viac o kyberšikanovaní, ale hlavne o tom, ako riešiť takýto problém. Na túto sme tvorili aj komiksy - viac či menej vydarené.

Kahoot

• 21. apríla 2021

• Tretí deň našej virtuálnej mobility bol nesmierne rozmanitý. Po úvodných slovách od riaditeľa chorvátskej partnerskej školy, sme sa spoločne rozdelili do našich tradičných skupín, ale robili sme rozmanité úlohy.

Prvá skupina, Debatná, sa zahrala na básnikov a spoločne pracovali na básničke v anglickom jazyku. Druhá skupina, Mladí vedci, experimentovala v našom chemickom laborátóriu. Naši chlapci boli takí šikovní, že namiesto jedného pokusu, stihli až dva. V tretej skupine sa piekli chutné palacinky. Nielenže pekne vyzerali, ale boli oku lahodiace. V poslednej štvrtej skupine sme z papieru tvorili včeličky. Hoci sú včielky tradične čierno-biele, v tomto prípade sa fantázii medze nekládli.

Každá aktivita mala svoj proces a ten sme zaznamenali pomocou komiksov alebo krátkych videí.

• 22. apríla 2021

• Štvrtý deň našej mobility sa niesol v duchu športu. Prvú časť dňa sme trávili pohybom. Najprv sme si spoločne dali strečing, potom sme tancovali podľa Tik Toku. Po našich úvodných tanečných kreáciách sme sa opäť pobrali do skupín, v ktorých sme si najprv pozreli dva chorvátske tance: Lepi plavi napršnjak (Nice blue thimble), Ja posijah repu ( I sowed beets). Následne nám naši chorvátski partneri prakticky ukázali ako tieto tance tancovať. A potom to už bolo len na nás. Po obedovej prestávke sme ešte stihli vytvoriť krátke materiály o chorvátskych ľudových tancoch.

• 23. apríla 2021

• A JE KONIEC!!!

V dnešný deň končí naša virtuálna mobilita s Chorvátskom. Bol to deň plný lúčenia a hodnotenia.

Na úvod sme si pomocou prezentácií zrekapitulovali, čo všetko sme za ten týždeň stihli urobiť a zažiť. Prezentácie pre nás pripravili naši partneri z Chorvátska. Vďaka tomu sme všetci mohli vidieť, ako pracovali ostatné skupiny. Prezentácie to boli nesmierne krásne a inšpirujúce. Obdivuhodní boli aj chorvátski žiaci, ktorí nám v angličtine tieto prezentácie odprezentovali.

Potom sme sa spoločne podelili o svoje zážitky z tohto týždňa v Google dotazníku a na stránke etwinning, kde môžete aj sledovať nás projekt: https://twinspace.etwinning.net/98645/home.

Celý týždeň bol veľmi inšpirujúci nielen pre žiakov, ale aj nás učiteľov. Naučili sme sa mnohé zaujímavé veci a spoznali nových kolegov, ktorí sa tiež snažia prekročiť hranice stanoveného kurikula a naučiť žiakov niečo pre každodenný život. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že žiaci, zapojení do projektu, si vytvorili vlastný Instagram a Snapchat, čím prekročili bariery, v ktoré sme na začiatku projektu ani nedúfali, že sa nám ich podarí prekročiť. Dúfame, že tieto priateľstvá vydržia dlho.

Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie v Portugalsku, ktoré je naplánované na máj - jún 2021. Síce bude opäť online, ale veríme tomu, že aj napriek tejto prekážke to bude opäť príjemný týždeň strávený vo virtuálnom kruhu príjemných ľudí.

•

Naša virtuálna mobilita s Chorvátskom v článku v časopise MY Žilinské noviny dňa 30.5. 221 v 20. čísle 22. ročníka.