• Virtuálna mobilita 31.05. 2021

•      Dnes máme za sebou 1. deň našej virtuálnej mobility s Portugalskom. Táto mobilita je druhým pokračovaním našej púte s cieľom prekonávať bariéry.
                 Na začiatok dňa sme skúmali históriu, kultúru, zvyky a tradície Portugalska a Vinhais, no veľa sme sa dozvedeli aj o našej partnerskej škole, ktorá sa momentálne prerába, no už teraz sme dostali pozvanie na návštevu. Po úvodných prezentáciách sme spoločne vytvárali Kahoot kvízy, v ktorých každý člen skupiny o sebe povedal dve pravdivé a jednu nepravdivú vetu. Už teraz sa tešíme na výkony ostatných skupín, ktoré uvidíme v najbližších dňoch.
                  Po obednajšej prestávke sme sa spoločne učili portugalské slová: ahoj, prosím, jeden, dva, tri štyri, päť či dovidenia. Svoje naučené vedomosti sme nahrali do aplikácie Flipgrid, v ktorej sme si mohli pozrieť aj výkony našich spolužiakov zo všetkých ostatných krajín.

• Virtuálna mobilita 1.6. 2021

•      Druhý deň našej portugalskej mobility bol spojený aj s krásnym sviatkom Dňom detí, ktorý sme si spríjemnili mnohými zaujímavými online aktivitami.
                 Naše prvé ranné spoločné online stretnutie začalo opakovaním si nových portugalských slov, ktoré sme sa spolu včera naučili.  A veruže, žiaci si aj ako tak slová zapamätali.
                 Potom sme sledovali krátke dramatické vystúpenie portugalských žiakov, ktorí nám odprezentovali ich tradície, hudbu a zvyky. Bolo to naozaj ponuré, keďže išlo o zvyky spojené s 1. novembrom pripomínajúce americký Halloween. Naši partneri nám aj vysvetli mnohé podobnosti so známym americkým sviatkom. Tradície nám priblížili aj prostredníctvom prezentácie a videí.
                 Ústrednou témou dňa bola ale tvorba masiek, ktoré sú typické pre portugalskú kultúru a síce maska diabla/čerta. Žiaci svoju predlohu prispôsobovali svojej kreativite a aktuálnej nálade.

• Virtuálna mobilita 2.6. 2021

•      Tretí deň našej virtuálnej mobility bol plný hudby a pohybu. Hneď od začiatku sme si s našimi portugalskými partnermi cvičili náš pohybový rytmus a zmysel pre tanec. Niekedy sa nám to podarilo viac, inokedy menej.

Najprv sme nacvičovali portugalské tance, ktoré sme sa snažili naučiť tancovať, a potom nám ich význam bol vysvetlený v krátkej prezentácii. Po obede sme už nabehli na rýchlejšie tempo s portugalským telocvikárom, ktorý nám dal najprv zabrať na strečingu formou futbalového tréningu, potom nás naháňal na tabate a napokon to zakončil tancovaním na moderné piesne.

• Virtuálna mobilita 3.6. 2021

•      Štvrtý deň našej virtuálnej mobility začal témou: žiaci so špeciálnymi edukačnými potrebami. Z úvodnej prezentácie sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Napríklad, že v minulosti portugalské deti mohli navštevovať školu, iba ak mali dosť peňazí, a ak peniaze nemali, museli už od ôsmich rokov pracovať, že o špeciálnych potrebách detí sa začalo v Portugalsku aktívne rozprávať až v roku 2018 a veľa sme sa dozvedeli aj o autizme, dysgrafii a dyspraxii.
                 Veľmi nás zaujali i aktivity, v ktorých sme si mali vyskúšať napísať svoje meno najprv našou menej dominantnou rukou, potom ústami a so zatvorenými očami. Tiež sme sa pokúšali čítať texty, ako ich vidia dysgrafici či dyslektici.
                 Na záver dňa sme si spravili krátku prechádzku po zaujímavostiach v okolí našej školy a natočené video, a fotografie ukážeme našim partnerom, aby si vedeli predstaviť ako to u nás vyzerá.

• Virtuálna mobilita 4.6. 2021

• A JE KONIEC!!!

Dnes končí naša virtuálna mobilita s Portugalskom, no napriek tomu bol dnešný deň plný nových zážitkov a emócií.

Na úvod sme si pomocou prezentácií zrekapitulovali, čo všetko sme za ten týždeň stihli urobiť a zažiť. Prezentácie pre nás pripravili žiaci z Portugalska. Prezentácie to boli nesmierne krásne a inšpirujúce. Obdivuhodní boli aj portugalskí žiaci, ktorí nám ich v angličtine odprezentovali. Najviac nás ale bavili naše Kahoot kvízy o žiakoch zapojených v mobilite. Každý sme hádali, ktorá z troch viet je o danom účastníkovi nepravdivá, čím sme si precvičili náš inštinkt a intuíciu ale aj jazykové zručnosti, keďže kv=iz bol v angličtine. Nesmierne nás zaujala aj hra na nástroji ukulele od portugalského riaditeľa školy.

Potom sme sa spoločne podelili o svoje zážitky z tohto týždňa v Google dotazníku a na stránke etwinning, kde môžete aj sledovať nás projekt: https://twinspace.etwinning.net/98645/home.

Celý týždeň bol veľmi inšpirujúci nielen pre žiakov, ale aj nás učiteľov. Naučili sme sa mnohé zaujímavé veci a spoznali nových kolegov, ktorí sa tiež snažia prekročiť hranice stanoveného kurikula a naučiť žiakov niečo pre každodenný život. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že žiaci, zapojení do projektu, si vytvorili vlastné hashtagy na sociálne siete.

Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie tentoraz ale u nás doma už túto jeseň.