• Španielska mobilita 2022

•

V rámci programu Erasmus+ prebieha na Základnej škole Martinská v Žiline projekt Breaking Barries (prelamovanie bariér). Od roku 2019, sme sa zúčastnili štyroch virtuálnych mobilít. Prvá bola s Chorvátskom a druhá s Portugalskom. Tretiu mobilitu sme hostili my - Slovensko a predposledná mobilita bola so Švédskom. Pri poslednej, piatej mobilite, sa nám konečne podarilo vycestovať do slnečného Španielska. Tejto mobility sa zúčastnilo 6 vybraných žiakov z našej školy. Hostiteľskou školou bola základná škola Escola Pinyana v malom mestečku Alfarràs, kde sme strávili krásnych 5  dní.

Náš projekt získal národný certifikát kvality a jednotlivé aktivity sú uverejnené pod nasledujúcim linkom- https://twinspace.etwinning.net/98645/pages/page/1547356.

Po úvodnej prehliadke školy a po aktivitách zameraných na „prelomenie ľadov“, sme si šli spoločne pozrieť okolie a radnicu, kde nás privítal pán starosta. Dozvedeli sme sa veľa o histórii mesta, tradičných kostýmoch a vyskúšali sme si aj tradičný tanec La Sardana. V Španielsku majú žiaci zákaz používať mobilné telefóny počas vyučovania a trávia prestávky na ihrisku. To sa páčilo aj ostatným žiakom. Opäť sa potvrdilo, že šport zbližuje a vďaka pár loptám si žiaci našli k sebe cestu a zabavili sa.

Navštívili sme mesto Lleida, ktoré sa nachádza asi 45 minút od Alfarràs. Krásne mesto s mnohými pamiatkami a bohatou históriou. Navštívili sme jednu z najkrajších pamiatok -  katedrálu Seu Vella, pozreli sme si múzeum obrov The Museum of GiantsNovú katedrálu. Keďže sme boli celý deň na cestách, piknik v parku La Mitjana nám padol vhod. Mohli sme si chvíľu oddýchnuť, užiť si španielske slnečné lúče a prejsť sa k rieke El Segre.

Žiaci mali tri workshopy. Prvý bol zameraný na spoznávanie okolia, druhý na emócie a tretí na prípravu grafitov, ktoré si žiaci v piatok sami „nasprejovali” v areáli hostiteľskej školy. V rámci workshopu, ktorý bol zameraný na spoznávanie, sme sa pozreli na nové miesta v blízkosti našej hostiteľskej školy Escola Pinyana v meste Alfarràs. Prešli sme sa k mostu pri rieke Noguera Ribagorcana, k mlynu a ku kostolu svätého Petra. Keďže témou tejto mobility boli emócie, v druhom workshope si žiaci vyskúšali techniky na spracovanie emócií. Snažili sa zároveň správne pomenovať emóciu, ktorá vyžarovala  z druhej osoby. Tretí workshop bol zameraný na tvorbu vlastných obrázkov-náčrtov. Kreslili sme to, čo sa nám najviac spája s naším projektom - Breaking Barriers. Tieto kresby tvorili základ obrovského grafitu, ktoré sme si sami nasprejovali na stenu v posledný deň nášho programu.

• Týždeň plný zážitkov

•

Štvrtok bol naším najnáročnejším ale zároveň najintenzívnejším dňom na zážitky. Predposledný deň sme strávili v Barcelone, ktorú sme si užili so všetkým, čo k nej patrí. Jedným z najznámejších umelcov Španielska je bezpochyby Antoni Gaudí a my sme mali možnosť obdivovať jeho neskutočné diela. Navštívili sme pamiatky La Pedrera a La Sagrada Família a obe boli neuveriteľným zážitkom. Ďalším miestom, ktoré sme mohli vidieť, bol Park Güell,  z ktorého je nádherný výhľad na celú Barcelonu.

V závere sme mohli prejsť po známej  nákupnej zóne Las Ramblas. Keďže štvrtok bol zároveň naším posledným spoločným večerom, rozlúčili sme sa tancom, hrami a skvelou spoločnou večerou, typickou pre Španielsko. Niektorí dokonca vyskúšali aj slimáky.

Posledný deň býva zameraný na hodnotenie celého týždňa. Ani tentokrát to nebolo inak. Ešte predtým nás však čakalo skvelé dopoludnie. Súčasťou tohto kreatívneho dňa bolo sprejovanie na stenu, ktoré sme si neskutočne užili. Kresby, ktoré sme poctivo kreslili na papier pred pár dňami, dostali vďaka tunajším umelcom podobu obrovského grafitu. Každý z nás tak zanechal stopu v podobe obrázku na stene španielskej školy.

Okrem toho nesmel chýbať kahoot - obľúbená interaktívna hra a žiaci si mohli na reálnu nástenku napísať, čo sa im najviac páčilo počas celého týždňa. Je úžasné, že sme nemuseli používať žiadne online nástroje, jediným dôležitým nástrojom bola komunikácia v anglickom jazyku.

Keďže táto mobilita bola konečne prezenčná, lúčenie bolo veľmi ťažké. Počas tohto týždňa sme zažili a videli toľko pekných vecí, veľa sme sa nasmiali a myslím, že sme si to všetci nesmierne užili.

• Vyjadrenia žiakov

• Alexandra, 15 rokov: “Počas celého týždňa sme zažili toho neskutočne veľa. Spoznali sme zvyky a kultúru Španielska. Každý deň sme sa tešili na to, čo nás čaká a najviac sa mi páčila Barcelona. Všetci boli na nás neskutočne milí, vďaka čomu sme sa cítili naozaj príjemne. V tomto projekte ide o prelomenie bariér, čo sa nám podarilo a zlepšili sme si anglický jazyk. Táto skúsenosť nám dala veľmi veľa. Som veľmi vďačná za túto príležitosť.”

Veronika, 12 rokov: “ Vďaka rodine, v ktorej som bývala, som sa celý týždeň cítila veľmi dobre. Žiaci zo Španielska nás rýchlo prijali medzi seba a čoskoro sme všetci boli ako veľká rodina. Našla som si veľa kamarátov aj z ostatných krajín. Odniesli sme si toľko zážitkov, že sa mi ťažko vyberá, ktorá z aktivít sa mi páčila najviac. Rada by som si podobnú skúsenosť ešte zopakovala a ďakujem pani učiteľke, že som mohla byť súčasťou tohto projektu.”

Viliam, 12 rokov: “ Celý týždeň bol neuveriteľný, každý deň bol výborne naplánovaný a odniesli sme si mnoho skvelých zážitkov. Som rád, že som mohol vidieť ako vyzerá škola v Španielsku, ako trávia prestávky a aké majú triedy či nástenky. Vďaka tomuto projektu sme si našli nových kamarátov, s ktorými sme naďalej v kontakte. Určite by som si to rád zopakoval.”

Daniel, 15 rokov: “ Celý týždeň bol úplne úžasný. Prostredie, ale najmä ľudia-domáci boli k nám milí, ochotní a ústretoví vo veľa veciach. Najviac sa mi páčili výlety, určite hlavne Barcelona. Miesta ako La Sagrada Familia a La Pedrera boli pre mňa neuveriteľným zážitkom. Výborné bolo aj sprejovanie alebo kreslenie grafitu na stenu v areáli španielskej školy. Som veľmi rád, že som mohol cestovať a určite by som išiel opäť.”