• Informácie pre stravujúcich

• Navratka-_rodic.docx

Vážení rodičia,
          dotácia, o ktorú ste si požiadali, je viazaná na účasť dieťaťa na školskom vyučovaní. V prípade, že dieťa ochorie, je potrebné stravu odhlásiť – neodhlásenú stravu budete musieť zaplatiť v plnej výške / platba sa Vám stiahne zo zálohovej platby/.

Zálohu vo výške 25 € pošlite na účet školskej jedálne do 28.4.2023 /platí pre poberateľov dotácie/.
          Ak sa Vám výška zálohy na konte žiaka zníži na 5 eur, dostanete šek na doplatenie.

Číslo účtu: SK15 5600 0000 0003 0386 9002

Od 1.1.2023 začínajú platiť nové ceny za obedy:
          žiaci 1. – 4. roč. : 1,85 € / obed
          žiaci 1. – 4. roč. diéta : 2,15 € / obed
          žiaci 5. – 9. roč. : 2,05 € / obed
          žiaci 5. – 9. roč. diéta: 2,35 € / obed

Ak nemá niekto záujem o stravovanie po zvýšení cien za obedy, treba sa odhlásiť v školskej
          jedálni na tel .č. 041/50 05 215.

Odhlasovanie zo stravy

• stránka www.strava.cz

• zariadenie 9188 /ŠJ Martinská/

• užívateľ – napísať svoje pridelené meno

• heslo - pridelené heslo (nutné vyžiadať osobne od školy)

• Ak je všetko v poriadku,program zobrazí uvítanie. Ak sú dni zafajknuté, znamená to, že obed je prihlásený. Obed odhlásime, ak klikneme na fajku. Zmenu uložím ak dám menu-odoslať.

• Nakoniec odhlásenie užívateľa.

• Stránku ukončiť Alt+F4

• Strava sa odhlasuje telefonicky alebo osobne deň vopred do 14.00 hod. cez odhlasovacie zariadenie, ktoré sa nachádza v ŠJ, prípadne telefonicky.
            Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná alebo vecná náhrada neposkytuje.
            V prípade, že stravník sa neodhlási včas a nebude si môcť vybrať obed priamo v ŠJ, môže si odobrať obed do obedára!

telefónne číslo ŠJ: 041 /50 05 215

Akrylamid v potravinách

Leták akrylamid.pdf

V ŠJ Martinská sme vždy odoberali aj berieme len slovenské mäso !!!

dokumenty k nahliadnutiu.pdf

Varíme "domácky"

Najesť sa v školskej jedálni ako doma - to je prianie mnohých žiakov, aj študentov. Keď však v týchto dňoch prinesú deti, rodičia alebo starí rodičia do školy svoje rodinné recepty, môže sa "domácky" obed stať realitou.

V rámci kreatívneho projektu ministerstva školstva "Receptúry v školských jedálňach očami detí" sa totiž hľadajú recepty na bezmäsité, zeleninové a zemiakové pokrmy.

Aj takýmto spôsobom chce ministerstvo školstva v spolupráci so zriaďovateľmi jednotlivých škôl motivovať žiakov k zdravému životnému štýlu, súčasťou ktorého je nielen aktívny pohyb, ale aj nutrične vyvážená  a výživovo hodnotná strava.

Školská jedáleň pri Základnej škole, Martinská 20, Žilina

Školská jedáleň je účelové zariadenie, ktoré slúži pre stravovanie detí základnej, zamestnancov a iných stravníkov.
          Výroba jedál a pokrmov v zariadení školského stravovania sa zabezpečuje v súlade s Vyhláškou Ministerstva školstva SR č. 330 zo 14. augusta 2009 o zariadení školského stravovania. Systém prípravy jedál, dodržiavanie technologických postupov, evidencia - program HACCP. Jedálne lístky sa zostavujú podľa Prílohy č.1 k vyhláške 330/2009 Z.z.- zásady na zostavovanie jedálnych lístkov v zariadení školského stravovania.

Výdaj stravy v našej ŠJ je zabezpečený od 11,30 hod. do 14,00 hod.!

Naša ŠJ pomáha pri výchove detí k spoločenskému správaniu, k zásadám zdravej výživy, k hygiene a stolovaniu a pomáha pri odstraňovaní negatívnych stravovacích návykov detí. Jedálne lístky sa zostavujú podľa zásad, ktoré vychádzajú zo všeobecne platných odporúčaní:
          a/ odporúčané výživové dávky potravín /pri voľbe stravy sa vychádza z vekových potrieb stravníkov/
          b/ platné spotrebné normy
          c/ krajové zvyklosti v stravovaní, požiadavky cirkevného kalendára ako aj možnostiam výšky finančných limitov.

V školskom stravovaní je zakázané používať a pripravovať pokrmy z epidemiologicky rizikových potravín:
          - mleté mäso, vrátane mletých rýb z obchodnej siete,
          - zabíjačkovú kašu, vnútornosti okrem bravčovej pečene,
          - huby s výnimkou húb z distribučnej siete /st. šampiňóny/,
          - nedostatočne tepelne spracované vajcia, šľahačku a smotanu bez tepelnej úpravy,
          - majonézu, tepelne nespracované mäkké údenárske výrobky.

Bezlepková diéta

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka písomne predloží požiadavku o diétne stravovanie v Školskej jedálni pri ZŠ Martinská. K žiadosti je potrebné doložiť písomné vyjadrenie od odborného lekára. Rodičia môžu dieťa prihlásiť podľa potreby v priebehu celého školského roka.
          Diétne jedlá sa budú pripravovať podľa materiálno-spotrebných noriem a receptúr pre diétny stravovací systém pre školské stravovanie, ktoré vydalo Ministerstvo školstva SR. Úhrada na diétne stravovanie v zariadeniach školského stravovania v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je určená na základe finančného pásma stanoveného Ministerstvom školstva SR a schváleného VZN č. 20/2009, ktorým sa mení VZN č. 6/2009 o príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školskej jedálni a výdajnej školskej jedálni na jedno jedlo podľa vekových kategórií stravníkov. Príspevok zákonného zástupcu dieťaťa a žiaka je vo výške nákladov na nákup potravín podľa 4. pásma, nakoľko potraviny na prípravu bezlepkovej stravy sú 3 až 10-násobne drahšie ako bežné potraviny.