Realizované aktivity
Deň otvorených dverí
Počas dňa otvorených dverí sme pre predškolákov pripravili stanovište, kde si mohli vyskúšať ovládanie Blue-Bot robota. Deti si samé zvolili začiatočnú aj cieľovú pozíciu robota a skúšali mu zadať také pokyny, aby sa dostal do želaného cieľa. Pri práci im asistovali rodičia, starší žiaci alebo učitelia.
Ukážková hodina informatiky pre deti z MŠ Varšavská a MŠ Gemerská
Vďaka zakúpeným robotom sme pre deti z materských škôl mohli pripraviť ukážkovú vyučovaciu hodinu, počas ktorej sami aktívne riešili pripravené úlohy. Ak robot nevykonal želanú akciu, prípadne sa nedostal do želaného cieľa, sami vyhodnocovali prečo k tomu došlo a korigovali svoj program.
Školenie - Robotika pre 1.stupeň ZŠ
Dňa 28.04.2023 sa naše kolegyne zúčastnili školenia Robotika pre prvý stupeň ZŠ. Cieľom je podporiť spoluprácu medzi pedagógmi a budovať informatiku, ktorá bude systematická, zábavná a užitočná pre každého žiaka.
Aktivita 01 - Včielka Ema na lúke
V rámci tejto úvodnej aktivity sa žiaci oboznámili s TacTile čítačkami a s pojmami ako príkaz (pokyn) a program (postupnosť príkazov). Úlohou žiakov bolo určiť koncovú pozíciu robota, ak je zadaná jeho počiatočná pozícia
a program pohybu. Ďalej prečítať a pochopiť program a zakresliť cestu (trasu) robota. Nakoniec rozhodnúť o tom, ktorý zo zadaných programov povedie k stanovenému cieľu. Časť úloh bolo zameraných na grafomotoriku. Keďže vytvorený program bolo potrebné zaznamenať, žiaci trénovali kreslenie šípok, ktoré reprezentujú jednotlivé príkazy. Nakoľko je táto aktivita vhodná už pre žiakov prvého ročníka, zapojení do nej boli naši prváci, druháci a v skrátenej verzii aj tretiaci.Aktivita 02 - Včielka Ema v meste
Táto aktivita je zameraná na priame riadenie robota prostredníctvom tlačidiel. Úlohy sú koncipované podobne ako pri aktivite "Včielka Ema na lúke", ale sú doplnené o tréning vnímania natočenia robota na začiatku a na konci vykonávania programu. Do aktivity boli zapojení žiaci druhého ročníka a v skrátenej verzii aj žiaci tretieho ročníka.
Aktivita 03 - Včielka Ema a písmená
Aktivita "Včielka Ema a písmená" je zameraná na tvorbu slov. Programovanie tak už nie je cieľom. Stáva sa prostriedkom na dosiahnutie cieľa. Zároveň tu dochádza k prepojeniu robotiky so slovenským jazykom a čítaním. Do tejto aktivity boli zapojení žiaci druhého ročníka.
Aktivita 04 - Včielka Ema a čísla
V tejto aktivite dochádza k určitej abstrakcii, pretože obrázkové symboly sú nahradené číslami. Prvá časť úloh je zameraná na overenie, či sú žiaci tejto abstrakcie schopní. V druhej časti úloh sa objavujú tímové role a rozdelenie zodpovednosti. Je tu ponechaný veľký priestor na detskú kreativitu. Žiaci tvorili vlastné zadanie a aj ho spoločne riešili. Všetko bolo pritom potrebné zaznamenať. Prvý žiak zvolil štartovaciu a cieľovú pozíciu robota, druhý žiak naplánoval trasu, tretí žiak naplánoval pomocou kartičiek program pre vymyslenú trasu a štvrtý žiak zadal program robotovi pomocou tlačidiel. Spoločne mali posúdiť, či následne robot šiel tak ako mal. Do tejto aktivity boli zapojení žiaci druhého a tretieho ročníka.
Aktivita 05 - Včielka Ema na parkovisku
V aktivite "Včielka Ema na parkovisku" sa prvýkrát objavuje príkaz "pauza" a tiež pojmy ako hlavná cesta, vedľajšia cesta a križovatka. Čiže dochádza tu k prepojeniu robotiky s dopravnou výchovou. Žiaci v podstate vytvorili svoj prvý dopravný systém. Pracovali v tímoch. Každý tím mal svojho vlastného robota, ktorého musel navigovať do cieľa tak, aby nedošlo ku kolízii s iným robotom. Následná gradácia spočíva v spojení troch / štyroch tímov, pretože vzrastá pravdepodobnosť kolízie. Do tejto aktivity boli zapojení žiaci štvrtého a šiesteho ročníka.
Aktivita 06 - Včielka Ema na malej šachovnici
V aktivite "Včielka Ema na malej šachovnici" sa prvýkrát objavuje súradnicový systém. V prvá časť úloh je zameraná na popis počiatočnej / koncovej polohy robota a aj jeho natočenia pomocou súradnicového systému. V druhej časti úloh mali žiaci opraviť predpripravené programy tak, aby spravili minimálny zásah do už existujucého programu. Do tejto aktivity boli zapojení žiaci tretieho a štvrtého ročníka.
Aktivita 07 - Včielka Ema na veľkej šachovnici
Táto aktivita priamo prepája matematiku s informatikou, pretože sa tu objavuje propedeutika súmerností. Žiaci pracujú s dvoma robotmi, ktoré "tancujú rovnaký tanec". Čiže majú rovnaký vstupný program, ale začínajú na iných počiatočných pozíciach. Úlohou žiakov bolo sledovať a vyhodnocovať, čím sa líšia ich cesty (trasy). Do tejto aktivity boli zapojení žiaci štvrtého ročníka.
Robotika na hodinách matematiky
Matematika vo vybraných triedach našej školy je vyučovaná metódou orientovanou na budovanie schém - Hejného metódou. Pri tomto spôsobe vyučovania žiaci pracujú s rôznymi druhmi pomôcok. Vďaka priamej manipulácii s pomôckami žiaci pri skúmaní problému zapájajú viac zmyslov. Robot Blue-Bot sa osvedčil ako vhodná pomôcka pri riešení lineárnych rovníc vsadených do prostredia krokovanie ako aj pri úlohách zameraných na osovú a stredovú súmernosť.